4 990 Kč
Lidé Bidjogo (někdy psáno též jako Bijogo nebo Bidyogo) jsou malá etnická skupina obývající pobřežní Guineu-Bissau. I nadále praktikují své animistické náboženství a na rozdíl od mnoha sousedních národů se brání konverzi k islámu. Jejich masky se primárně používají při cabaro, iniciačním rituálu, kdy se mladí chlapci mění v muže. Ve společnosti Bidjogo ve skutečnosti existuje několik různých iniciačních rituálů, které řadí chlapce podle jejich věku. Na rozdíl od většiny afrických etnických skupin nemají Bidjogo specializované řezbáře. Místo toho si každá rodina vyrábí své vlastní masky.
Vůl je v Africe neobvyklou volbou pro tvorbu masek. Masky jsou obvykle určeny k vyvolání síly divokých zvířat a jejich zvláštních vlastností. Naproti tomu jsou volové domestikovaní (dugn-be znamená doslova „vůl chovaný ve vesnici“) a jejich chování s sebou přivezli Portugalci na konci 15. století a dnes je chov skotu v tomto regionu aetniku stejně důležitý, jako původní rybářství.
Mladí chlapci nosí při iniciačním rituálu cabaro tyto masky, aby oslavili divokou povahu postpubertálního života. Maškary napodobují agresivní chování vola. Masky jsou zásadní pro dosažení společenského postavení a jsou zároveň objektem náboženského uctívání, neboť umožňují vstup do posmrtného světa, kde se zesnulí sjednotí s bohem Bidjogo.
Bidjogo používá čtyři různé druhy býčích masek. Tanečníci nosí tyto masky připevněné k dlouhým, válcovitým dřevěným, nebo proutěným krkům, které spočívají na jejich ramenou pod kostýmem z rafie.